Strokovno predavanje Celiakija in zdravila

Magister farmacije Bruno Nussdorfer je za ljubljansko podružnico Slovenskega društva za celiakijo 15. 11. 2016 pripravil strokovno predavanje z naslovom Celiakija in zdravila. V izčrpni predstavitvi smo med drugim izvedeli, da farmacevtska podjetja po trenutno veljavni zakonodaji morebitne vsebnosti glutena v njihovih izdelkih niso obvezana deklarirati. Mag. Nussdorfer je opozoril, da bi se gluten lahko nahajal zlasti v sestavinah: predgelirani škrob, Na hidroksimetil škrob, Na karboksimetil škrob in maltodekstrin (ki jih vsebujejo tudi nekatera najbolj prodajana zdravila) ter v nekaterih aditivih. Čeprav je količina zaužitih zdravil majhna, Nussorfer bolnikom s celiakijo predlaga, naj sestavine zdravil preverijo in se po potrebi poslužijo pravice zamenjave zdravila z drugim terapevtsko zamenljivim zdravilom. Na predavanju smo izvedeli tudi, da so nekatere raziskave zdravil, ki bi jih lahko uporabili za zdravljenje celiakije, v obetavni fazi.

Kontakt

  This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
  +386 (0)59 035 035 (Partizanska cesta)
  +386 (0)2 300 63 50 (Ljubljanska ulica)
  +386 (0)2 300 63 51 (Faks)
  Ljubljanska ulica 5 | 2000 Maribor

Delovni čas pisarne SDC
Pon - Pet: od 09.00 do 13.00
 

Povežite se z nami